Bruce Gregory


Exhibitions & Awards


1940 PM Competition: The Artist as Reporter - April 15-May 7, 1940; The Museum of Modern Art, New York, NY
1950 Exhibition; Galerie Jeanne Boucher, Paris, France
1951 Exhibition; Salon dHiver, Paris, France
1951 Exhibition; Salon de l'Art Libre, Paris, France
1951 Prix de L'Annee Award for best student by Fernand Leger in Paris; Atelier F. Leger, Paris, France
1951 Exhibition; ACA Galleries, New York, NY
1951 Exhibition; Altoona Art Alliance, Altoona, PA
1951 Exhibition; Bond Award; Terry Art Institute, Indianapolis, Indiana
1951 New Talent Exhibition; Associated American Artists; Bruce Gregory sponsored by Doris Lee; with Walter Plate, others; AAA Gallery, 711 5th Ave., New York, NY
1951 Exhibition of Paintings & Prints - 105th New York State Fair; exhibition of "Elk Head" (oil); Bruce Gregory, Will Barnet, Frank Kleinholtz, Andree Ruellan, Stow Wengenroth, Dolores McFarlane, Armin Landeck, Herman Cherr; Juried by Arnold Blanche, Victor Candell, Henry Gasser; Syracuse, NY
1951 Painting & Sculpture Exhibition; with Agnes Hart, Matsumi Kanemitsu, others; Contemporary Arts (Emily A. Francis, Dir.), 106 E. 57th St., New York, NY
1952 Fulbright Grant Award (Buenos Aires Convention)
1952 Exhibition of Paintings & Sculpture - 147th Annual; Pennsylvania Academy of the Fine Arts, Philadelphia, PA
1952 14th Annual ACA Competitive Exhibition; New York, NY
1953 ACA Exhibition - exhibition of "Waterfront", "Coctail Tray", "Lower Times Square"; with H. Waddell Barber, Ralph Dubin, Walter Iler, Beatrice Levy, John McGhee, Richard Roberts, Ted Synder, May Stevens; New York, NY
1954 Group Show; RoKo Gallery, New York, NY
1957 Presentation Show; One-Man Exhibition; Woodstock Artists Association, Woodstock, NY
1958 Art USA 1958; Exhibition; Madison Square Garden, New York, NY
1958 Art for Our Town: Mural and Sculpture Competition; Award Winner; Munson-Williams-Proctor Institute Art Gallery, Utica, NY
1959 Annual Exhibition; Pennsylvania Academy of the Fine Arts, Philadelphia, PA
1959 Exhibition; Albany Institute & History of Art, Albany, NY
1960 Kleinert Award for significant contribution in the field of fine art in Woodstock, New York; awarded by the Woodstock Guild, Woodstock, NY
1960 Exhibition; Bruce Gregory, Matsumi Kanemitsu, Alex Katz, Adolph Dehn, Esteban Vicente, Julio de Diego; MiLi - Jay Gallery, Woodstock, NY
1961 Group Exhibition; Bruce Gregory, Al Heckman, Adolf Dehn, Dorothy Varian, Philip Held, Julio de Diego, Miriam Shapiro, Andree Ruellan, Albert Kotin, Harry Davis, Agnes Hart, M. Kanemitsu, others, and sculpture by Amy Small, Sidney Gordin, Olivea Morrison, B. Tatti and B. Brenner; MiLi - Jay Gallery, Woodstock, NY
1962 Exhibition; The Loft-on-the-Mile Gallery, Coral Gables, FL
1962 Group Show; with Ainslie ("Pat") E. Burke, Bruce Gregory, Ben Johnson, Albert Kotin, Alexander Minewski; Exhibition of "Siesta Key I" and "Siesta Key II;" Long Island University, Brooklyn, NY
1962 Exhibition; MiLi - Jay Gallery, Woodstock, NY
1963 Sarasota Art Traveling Exhibition; with John Armstrong, Beth Arthur, Bonnie Bell, Bert Brosmith, Jack Cartlidge, Fiore Custode, Glenna Finch, Harry Hilson, Ru Israels, Robert Larson, Hilton Leech, Moe Mitchell, Richard Oxley, Frank Rampolla, Paul Rudolph, William Rupp, Robert Spring, V.G. Stern, Loren Wilford, others; High Museum of Art, Atlanta, GA; Museum of Art, Springfield, MO; Hallmark Gallery, Kansas City, MO; Purdue University Gallery, Purdue, IN; Butler Art Institute, Indianapolis, IN; Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1963 Exhibition; Florida State Fair, Tampa, FL
1963 One-Man Show; Davidson College, Davidson, NC
1963 One-Man Show; The Loft-on-the-Mile Gallery, Coral Gables, FL
1964 Exhibition; with Frank Rampolla, Craig Rubadoux, Bill Hartmon, Marty Hartman, Loren Wilford, others; Sarasota Art Association, Sarasota, Florida
1965 Spring Juried Show; Exhibition of "There She Goes"; Bruce Gregory, Richard Oxley, Fran Mitchell, V.G. Stern, Jerry Farnsworth, Elden Rowland, others; Juried by Ralph Hyams and Martha Hyams; Sarasota Art Association, Sarasota Civic Center, Sarasota, FL
1965 Exhibition; Sarasota Art Association, Sarasota, Florida
1965 One-Man Show; Eric Schindler Gallery, Richmond, VA
1965 Group Exhibition: Work of the Painting Instructors of the Ringling School of Art; with Loran Wilford, Frank Rampolla, Morris Mitchell, Rutherford Goodwin Jr., Fiore Custode; Frank Kellogg Gallery, Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1966 Exhibition; The Carlsson Gallery, Madison Avenue, New York, NY
1966 31st Annual - Midyear Show; Jurors: Elmer Bischoff and Henry C. Pitz; Bruce Gregory, Henry Mattson, Adolf Dehn, Edward Hopper, Joseph Hirsch, Hilton Leech, Alexandre Hogue, others; Exhibition of "One Day Last Summer" (oil); The Butler Institute of American Art, Youngstown, OH
1966 6th Season Opening Exhibition/Group Show; Gerhard and Lillian Bosch, Fiore Custode, Bruce Gregory, Jane Gross, William H. Harris, Agnes Hart, Philip Held, Stephen Holm, Ru Israels, Grace Krupenye, Hilton Leech, Irving Lehman, Robert McFarland, Morris Mitchell, Frank Rampolla, Elden Rowland, Craig Rubadoux, Frances Stein, Helen von Borstel, Nat Werner, Loran Wilford; Gladstone Galleries, Lower Byrdcliffe Road, Woodstock, NY
1966 Sculpture, Figure & Portrait Exhibition; Best Figure Painting Award for "Nancy and Holt"; with Vernon Voelz, Elaine Hartley, Robert Larson, Jerry Farnsworth; juried by Dr. August L. Freundlich, Chairman, Art Department, University of Miami, and Director, Joe and Emily Lowe Gallery, Coral Gables, FL; Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1966 6th Annual Coastal Empire Arts Festival; Juried Show; Savannah, GA
1967 Annual National Exhibition of Contemporary American Paintings; The Society of the Four Arts, Palm Beach, Florida
1967 Annual Members Juried Show; with Craig Rubadoux, Robert Hodgell, Lois Bartlett Tracy, Robert Chase, Ru Israels, Beatrice Bass, Jack Cartlidge, Glenna Finch, others; Juried by Hermann Warner Williams, director, Corcoran Gallery, Washington, DC; Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1967 Exhibition; exhibition of "Brunette", "Garden Fantasy"; with Frank Rampolla, Craig Rubadoux, Gary Armstrong; from Looking at Art by Alice Terry Johnson; Treasure-House, Naples, FL
1967 Group Show - Famous Florida Artists; with Margo Allen, Freda Baum, Marilyn Bendell, Frank Colson, Jon Corbino, Harrison Covington, Fiore Custode, Jerry Farnsworth, William Henry, George F. Holschuh, James Hutchinson, Artemis Jaegert, Muriel C. Kelsey, Hilton Leech, Robert McFarland, Stuart Purser, Hazel Ridyard, Frank Rampola, Sadie Rosenblum, Craig Rubadoux, Helen Sawyer, Tony Scornavacca, Syd Solomon, Hiram Williams, Robert Wilson, Audrey C. Wright, Karl Zerbe, others; Florida Arts Festival; Foster Harmon Gallery, Naples, FL
1968 Exhibition; Uphere Gallery, Sarasota, FL
1969 Exhibition; "Bread Box (c)" (oil); Gallery of Contemporary Art, Winston-Salem, North Carolina
1969 One-Man Show; Union College, Schenectady, NY
1969 Group Show - Oils, Watercolors and Sculpture; Bruce Gregory, Rudolf Baranik, Harrison Covington, Julio de Diego, Dorothy Greenberg, Jane Gross, William Harris, Philip Held, Ru Israles, Grace Krupenye, Irving Lehman, Robert McFarland, Morris Mitchell, Lyn Ot, Frank Rampolla, Craig Rubadoux, Frances Stein, May Stevens, Nat Werner and Loran Wilford; Gladstone Galleries, Woodstock, NY
1969 Exhibition - Aug 1969; Paintings by Bruce Gregory, Agnes Hart, Hilton Leech, Sabina Teichman; Gladstone Galleries, Lower Byrdcliffe Road, Woodstock, NY
1970 Exhibition - Bread Box Series; Up Here Gallery, Sarasota, FL
1972 Catalogue Open Competition; Exhibition of "Demeter" in Plastic; St. Petersburg Art Association, St. Petersburg, Florida
1972 St. Petersburg State Juried Exhibition; Second Prize for "Bread Box #1"; juried by George Pappas, associate professor of art, University of South Florida; with Fran Beasley, Larry Stults, Elizabeth Hilsop; St. Petersburg Art Association, St. Petersburg, FL
1972 First Annual Faculty Exhibition; with Charles Nelson Bradley, Fiore Custode, Harry Earl Habblitz, William Hartman, George Kaiser, Robert Larson, Frances Schroeder Mitchell, Morris Mitchell, Ben Stahl Jr., Frederic Sweeney, others; Ringling School of Art, Sarasota, FL
1972 Area Male Artists / Invitational Show; with Jack Cartlidge, Robert Chase, Fiore Custode, Julio DeDiego, John DeWitt, Ed Dittmer, Jerry Farnsworth, Neil Garrison, Dorst Baumgartner, John Armstrong, William Hartman, Ru Israels, Robert Larson, Robert McFarland, Moe Mitchell, Robert Oxley, Ben Stahl, Douglas Stewart, Herbert Stoddard, A. J. Webb, Loran Wilford, others; Hilton Leech Gallery, Sarasota, FL
1974 Two-Man Show; Hilton Leech Gallery, Sarasota, FL
1974 Abstract and Non-Objective Show; Exhibition of "River Bank;" Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1974 Florida Artist Group - 25th Annual Exhibition; Exhibition of "Millie on the Beach"; with Alida Conover, Larry Stults, Fran Beasley, Joan Stanley, Julee Docking, Robert Hall, and Jan Roberds; Art Center, St. Petersburg, FL
1974 Exhibition; "Red and Black II;" Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1975 Florida Gulf Coast 10th Annual Juried Show; Exhibition of "Composition" in acrylic; Clearwater, FL
1975 Faculty Exhibition; merit award; with Robert Larson, Robert Osborne, Fiore Custode, Charles Bradley, Morris Mitchell, Bill Hartman, Fredric Sweney, others; Ringling School of Art, Sarasota, FL
1975 Exhibition of paintings and sculpture; The Red Carpet Art Gallery, Clearwater, FL
1976 27th Annual Juried Exhibition; Exhibition of "Seated Nude;" Juror: Cleve Scarbrough, Director, Mint Museum of Art, Charlotte, NC Florida Artist Group; Jacksonville Art Museum, Jacksonville, FL
1977 Fall Open Show; Equal Award; with Mary Sarg, Diana Chase, Roy Nichols, Ann Atz, Robert Chase, Nike Parton, Larry Stults, Larry Wilson, others; Juried by Philip Held; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1977 Faculty Exhibition; Ringling School of Art, Sarasota, FL
1978 Summerwork: Sarasota Artists Exhibition; Hodgell-Hartman Gallery, Sarasota, FL
1978 Exhibition; Equal Award; Juried by Bruce Marsh, Art Professor, University of South Florida; Art League Manatee County, Bradenton, FL
1978 29th Annual Juried Exhibition; Exhibition of "Hitch Hiker;" Florida Artist Group; The Harmon Gallery, Naples, Florida
1978 Faculty Exhibition; Ringling School of Art, Sarasota, FL
1978 27th Annual Original Festival of States Art Exhibition; Equal Award; with John S. Coppin, Robert Osborne, Robert Hodgell; Beaux Arts Gallery, Pinellas Park, FL
1979 Parade of Prize Winners Exhibit; Longboat Key Art Center, Longboat Key, FL
1979 Faculty Exhibition; Ringling School of Art, Sarasota, FL
1979 30th Annual Juried Exhibition; Exhibit of "Group;" Juror: painter David Reese, Florida Artist Group; Museum of Arts and Sciences, Daytona Beach, FL
1979 Handmade Paper Exhibition; Medieval Fair; The John & Mable Ringling Museum of Art, Sarasota, FL
1979 Human Image Show; Merit Award; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1979 Works on Paper Exhibition; 13 invited artists from Florida, Washington and New York including Bruce Gregory, Moe Mitchell, Mary Henderson, Jack Briet, Stephen Holm, and Robert Huff; Hodgell Hartman Gallery, 48 S. Palm Avenue, Sarasota, FL
1979 Paintings Exhibition; with Philip Held, Miriam Shorr, Thomas Williams, others; Florida Artists Group, Arts Center Association, St. Petersburg, FL
1979 Tangible, Intangible Universe Show; Second / Pan American Bank Award; with Susan Roemer, Elden Rowland, Steven Jones, Susanna Spann-Cowart, Julee Docking, Richard Capes, Jeanne Norman Chase, others; Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1979 Holiday Art Competition / 29th Annual; with Louis Tracy, Virginia Hausted, Flavel Parker, Sonia Searing, John S. Coppin; Jurried by David Anderson; Beaux Arts Gallery, Pinellas Park, FL
1979 Salon 1979-1980 Exhibition; exhibition of "Picnic" (oil on canvas); Ward-Nasse Gallery, 178 Prince Street, New York, NY, 10012
1980 Juried Graphics & Photography Show; Second Prize for "Thicket;" Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1980 Paperworks 80 Southeast Exhibition and Traveling Show; exhibition of "Blue Thicket" cast paper; Quinlan Art Center, Gainesville Art Association, Gainesville, GA; Chattahoochee Valley Art Center, LaGrange, Georgia; Forrest Avenue Consortium, Third Floor Gallery, Atlanta,GA; James Madison University, Harrisonburg, Virginia; Danna Center, Loyola University of New Orleans, Louisiana; Atlanta College of Art Gallery, Atlanta, Georgia
1980 18th Annual Major Florida Artists Show; Juror: Lowery S. Sims, Associate Curator, 20th Century Art, The Metropolitan Museum of Art, New York, NY; Exhibition of White on White cast paper; Ridge Art Association, Winter Haven, FL
1981 One-Man Show; Exhibition of paintings, handmade paper collages incl. "Hitch Hiker" oil, "Target" handmade paper; Beaux Arts Gallery, Pinellas Park, FL
1981 32nd Annual American Art Month Competition; November 1981; Abstract Print Award and Fiber Work Award; Juried by Lester Joseph Turner, retired art chairman of Miami (Ohio) University; with Richard E. Capes, Robert Hodgell, Helene Thorhaug, Robert Osborne, Nike Parton, John S. Coppin, Dorothea Wendlandt, Robert Chase, Sydney Stern, Frank Strothmann, Sidni Coppin, David Anderson, Jack Barrett, William Calloway, George W. Owen, Edna Ruth Johnson, Hugh Hopkins, Judith Baizan, Pat Cramer, Sonia Searing, Anna Neagoe, John Barenda, Mary Acosta Whittall, Boo Ehrsam, others; Beaux Arts Gallery, Pinellas Park, FL
1981 32nd Annual Exhibition - Florida Artist Group; Juror: Joseph Shannon, Chief, Exhibits and Design, Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, Smithsonian Institution, Washington, DC; Exhibition of Three Women (acrylic); Jacksonville Museum of Art, Jacksonville, FL
1982 Painting & Sculpture Exhibition - Four Man Show; Bruce Gregory, Richard Capes, Ethelia Patmagrian, Leslie Uguccioni; Glen Gallery, Sarasota, FL
1982 12th Annual Creators Collectors Tour; with Frank Colson, Saul Howard; Fine Arts Society, Sarasota, FL
1983 Juried Show, January 1983; Merit Award; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1983 Handmade Paper Exhibition; Medieval Fair; Ringling Museum, Sarasota, FL
1983 United First Federal, 11th Annual Plaza Art Show; Merit Award, Mixed Media; Sarasota, FL
1983 All Media Florida Statewide Show; First Prize; Glen Gallery, Sarasota, FL
1983 34th Annual Juried Exhibition; Barnett Banks Best of Show Award for "Confections;" Florida Artist Group; Juried by Richard Anuszkiewicz; with Sandra Raphaelson, Moe Mitchell, Richard Capes, Virginia Hausted, Pat Rosenstein, Larry Stultz, Melissa Barry, Nike Parton, Shirley Clement, Julee Docking, others; Foster Harmon Galleries of American Art, Sarasota, FL and Ridge Art Association, Winter Haven, FL
1983 Annual National Exhibition of Contemporary American Paintings; The Society of the Four Arts, Palm Beach, FL
1983 Ringling School of Art Faculty Exhibition; exhibition of "Pink Lady" and paper works "Books" and "Artifact"; with Robert W. Larsen, Marvin Saruk, Fiore Custode, Leslie Uguccioni, Jeanne Norman Chase, Charles McCurry, Ellie Samuelson, Susan Spann-Cowart, John Osgood, Harry Habblitz, Moe Mitchell, Robert Osborn, others; Ringling School of Art, Sarasota, FL
1983 Florida Fiber & Clay Invitation Show; exhibition of handmade paper works; Longboat Key Art Center, Longboat Key, FL
1984 Exhibition; Helander Gallery, Palm Beach, FL
1984 35th Annual Juried Exhibition of the Florida Artist Group; Kenneth Stewart Memorial Award for "Barricade;" Juried by Will Barnet; with Julie Docking, Fran Beasley, Jeanne Normal Chase, Larry Stultz, others; Foster Harmon Galleries of American Art, Sarasota, FL and Edison Community College Art Center, Ft. Myers, FL
1984 Circus Show - Invitational and Juried All Media; First Prize for "Cookies;" Juror: Hiram Williams, Art Professor Ereritus, University of Florida, Gainesville, FL; Bruce Gregory, Jerry Farnsworth, Oreta Williams, Dorothy Leech, Helen Sawyer, Herb Stoddard, Hilton Leech, Robert Chase, William Hartman, Shirley Clement; Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1984 Painting Show; Merit Award; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1984 Fall Open Show; Merit Award; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1984 Major Florida Artists Exhibition / 21st Annual; with Beth Arthur, William Pachnar, Syd Solomon, Craig Rubadoux, Stuart Purser, Edna Hibel, Nat Krate, Alice Terry; Fiore Custode, Jimmy Ernst, Mary Henderson, Robert Larson, Sidney Laufman; Foster Harmon Galleries of American Art, Sarasota, FL
1984 29 Florida Artists Show; with Jane Armstrong, Fran Beasley, Ronni Bogaev, Trevor Bell, John Briggs, Harrison Covington, Terry Curtis, Joseph Jeffers Dodge, F. Brown Eden, Mary Henderson, Edna Hibel, Sidney Laufman, William Pachner, Stormy Sandquist, Ron Yrabedra, others; Foster Harmon Galleries of American Art, Sarasota, FL
1984 The Face in the Mirror: The Artine Artinian Collection of Self-Portraits by Florida Artists; Cornell Fine Arts Center, Rollins College, Winter Park, FL
1985 Celebration of the Arts 1985; Merit Award for "Overlay" Collage; Lighthouse Gallery, Tequesta, Florida
1985 Members Juried Show; Second Award; Juror: Gregory Jones; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1985 Juried All-Media Anything Goes Show; Merit Award; Exhibition of "Courtside" (oil) and "Artifact" (handmade paper); Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1985 Arvida Show; Merit Award; Longboat Key, FL
1985 One-Man Show, Strawberry Hill at the United States Garage, Sarasota, FL
1985 Paperscapes Exhibition; Works by seven of Florida's top papermakers; Gallery 600, Largo, FL
1985 36th Annual Juried Exhibition - Florida Artist Group; Juror: Ned Rifkin, Curator of Contemporary Art, Corcoran Gallery of Art, Washington, DC; Hilton Leech Memorial Award for Campus II (handmade paper and pastel); Longboat Key Art Center, Longboat Key, FL
1986 Sarasota Centennial (1886-1986) juried exhibition of the works of Sarasota artists; First Prize for "Campers III"; with Beth Arthur, Eric Ernst, Julio Biro, Susan McGee, Linda Molto, Wes Pusey, Bob Hodgell, Keith Losh, others; Kress International Plaza, Sarasota, FL
1986 Festival of States Open Juried Show; Exhibition of "Barricade"; Juror: Roy Craven, Director of University Gallery and Professor of Art, University of Florida, Gainesville, FL
1986 Exhibition; Third Award; works "Campus II" and "Campus I;" Longboat Key Art Center, Longboat Key, FL
1986 Fall Open Exhibition; First Prize;Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1986 Members Juried Show; Merit Award; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1986 Around the World: The Artists View Show; Juried All Media; Juror: Dr. Diane Lesko, Curator of Collections, Museum of Fine Arts, St. Petersburg, FL; Award for "Overlay;" Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1986 Annual National Exhibition of Contemporary American Paintings; Juror: Dr. Thomas W. Leavitt, Director, Herbert F. Johnson Museum of Art, Cornell University, Ithaca, New York; exhibition of "Campus II" pastel on hand-made paper; The Society of the Four Arts, Palm Beach, FL
1986 Sarasota Works on Nature; Bruce Gregory, Anne Atz, Richard Capes, Julie Docking, Ru Israels, Nat Krate, Lois Tracy, John Barends, Emily Holmes, others; The Florida Artist Group, The Octagon Art Center, Clearwater, FL
1986 Art Encounter: Juried Art Exhibition; merit award for "Campus III" paper and mixed media; Juror: Fred Messersmith, Chairman, Art Department, Stetson University; Naples Art Association, Naples, FL
1986 Fall Open Show; Juror: Kevin Dean; exhibition of "Retriever" (pastel); equal/first award; Bruce Gregory, Philip Held, Elizabeth Elliott, Leslie Swackhammer, David Wright, others; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1987 Arvida Show; Exhibition of "Stars II" Paper & Pastel; Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1987 Juried All Media Joy of Spring Show; Merit Award; Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1987 Exhibition; Second Award; Longboat Key Art Center, Longboat Key, FL
1987 Members All Media Show; Merit Award; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1987 Fall Open Show; Third Award; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1987 Exhibition; United States Garage, Sarasota, FL
1987 15th Annual Plaza Art Show; Award - Lobby Show Painting for "Plaza" (oil); Barnett Bank of Southwest Florida, Sarasota, FL
1987 38th Annual Exhibition - Florida Artist Group; Juror: Budd Harris Bishop, Director, Columbus Museum of Art, Columbus, OH; exhibition of "Plaza" (oil); Cornell Fine Arts Museum, Rollins College, Winter Park, FL
1988 Spring Open; Merit Award; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1988 One-Man Show; Exhibition of "Grey Cookies," "Four Square II," "Wings I," "Confections II," others; Swan & The Frog Gallery, Sarasota, FL
1988 All-Media Juried Show; exhibition of "Confections II", "Campus III"; Juror: Dr. Robert Westin, Professor of Fine Art, University of Florida, Gainesville, FL; Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1988 39th Annual Exhibition - Florida Artist Group; exhibition of "Parade Route #5" (oil); Juror: E. John Bullard, Director, New Orleans Museum of Art; St. Augustine Art Center, St. Augustine, FL
1989 Members Fall All Media Exhibition; Second Award; Venice Art League, Venice, FL
1989 Exhibition; Lee County Alliance of the Arts, Fort Meyers, FL
1989 The World Around Us Show; Merit Award; Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1989 40th Annual Exhibition; Florida Artist Group; Juror: Dorothy Gillespie; Exhibition of "Parade Route;" Sarasota Art Association, Sarasota, FL
1989 Major Florida Artists Show; Foster Harmon Galleries, Sarasota, FL
1989 Gulf Coast Biennial; Juror: Arthur Roger, Arthur Roger Gallery, New Orleans, Louisiana; exhibition of "Parade Route #4" (1987) (oil); Florida Gulf Coast Art Center, Belleair, FL
1990 52nd Annual National Exhibition of Contemporary American Paintings; Juror: Hugh M. Davies, Director, San Diego Museum of Contemporary Art, La Jolla, California; exhibition of "Skycrossed;" The Society of the Four Arts, Palm Beach, FL
1990 Major Florida Artists Show; Foster Harmon Galleries, Sarasota, FL
1990 Exhibition; Second Prize; Venice Art League, Venice, FL
1990 Holiday Fiesta Exhibition; award for "Parade Route #2"; Juror: A. L. Freundlich, Dean, College of Fine Arts, University of South Florida, Tampa, FL; Venice Art Center, Venice, FL
1991 Exhibition; Merit Award; Lee County Alliance of the Arts, Ft. Meyers, FL
1991 Exhibition; Third Place, Equal Award; Venice Art Center, Venice, FL
1991 Exhibition; Third Award; Longboat Key Art Center, Longboat Key, FL
1991 Exhibition; Merit Award; Venice Art Center, Venice, FL
1991 53rd Annual National Exhibition of Contemporary American Paintings; Juror: Suzanne Delehanty, Director, Contemporary Arts Museum, Houston, Texas; exhibition of "Skycrossed 2" (oil); The Society of the Four Arts, Palm Beach, FL
1991 Major Florida Artists Show; Foster Harmon Galleries, Sarasota, FL
1991 Evening III Event; Third Award; Venice Art Center, Venice, FL
1991 Annual Members' Show; equal award for "Skycrossed" (oil); Juror: Helen Romeike-Wisniewski; Longboat Key Art Center, Longboat Key, FL
1991 Juried All-Media Portrait and Figure Exhibition; Juror: Richard Capes; Exhibition of Parade Route 5, 11; Venice Art Center, Venice, FL
1992 Mid-Winter Show; Third Prize for "Sunburst;" Venice Art Center, Venice, FL
1992 Zimmerman Show; Exhibition of "Quartet;" Longboat Key Art Center, Longboat Key, FL
1992 Holiday Fiesta Juried Exhibition; Merit Award; Venice Art Center, Venice, FL
1992 An Afternoon of Fine & Performing Arts; Exhibition of "Skycrossed" oil; Sarasota Arts Council; The Tandem Center, Venice, FL
1992 Exhibition; Exhibition of "Parade Route 10;" Lee County Alliance of the Arts, Fort Meyers, FL
1993 Members Juried Fall All-Media Show; Merit Award; Venice Art Center, Venice, FL
1993 Artists of Florida Exhibition; Exhibition of "Bleachers II;" Sarasota, FL
1993 Exhibition; with Dorothy Stevens, Jean Blackburn, Laszlow Hunyadi, Dennis Kowal, others; Longboat Key Art Center, Longboat Key, FL
1993 2nd Annual Juried Fine Arts Exhibition; Juror: Louis Paul Grachos, Curator of Exhibitions, Center for the Fine Arts in Miami; Exhibition of "Skycrossed" (oil); Barrier Island Group for the Arts, Sanibel Island, FL
1993 Two-Man Show: Two Guys from the Art Students League; Nat Krate and Bruce Gregory; Lee County Alliance of the Arts, Fort Meyers, FL
1994 Portrait, Figure & Sculpture Exhibition; Merit Award; Venice Art Center, Venice, FL
1994 Exhibition; Award for "Study for Street Fair;" Venice Art Center, Venice, FL
1994 Helander Gallery, Palm Beach, FL
1994 Four-Man Show; Exhibition of "Fiesta II," Bleachers III;" BIG Arts - Barrier Island Group for the Arts, Sanibel Island, FL
1995 Juried All Media Arts & Marine Paintings; Second Prize; Marine Painting Award for "Seaside;" Juried by Carl Schwartz; Venice Art Center, Venice, FL
1995 A Different Muse: Another Vision, Contemporary Art Invitation Exhibition; Exhibition of "By the Sea," "Moon Over Myakka," "Night Strip," "Sundown;" Art League of Manatee County, Bradenton, FL
1995 45th Annual Exhibition - Florida Artist Group; Exhibition of "Bathers" (oil); Juror: Arthur Roger, Arthur Roger Galleries, New Orleans, Louisiana and New York, NY; Sarasota Visual Arts Center, Sarasota, FL
1995 Autumn Exhibition; merit award; Venice Art Center, Venice, FL
1996 The Art Spirit Exhibition; Merit Award; Venice Art Center, Venice, FL
1996 46th Annual Exhibition - Florida Artist Group; Juried by Ned Rifkin, Director, High Museum of Art, Atlanta, GA; Marcelle L. Bear Memorial Award for "Arrival/Departure"; Ridge Art Center, Winter Haven, FL
1996 Members Exhibition; judge's merit award; Venice Art Center, Venice, FL
1997 Sarasota's Living Pioneer Artists Exhibition; exhibition of "Skycrossed" (oil) with Jack Cartlidge, Fiore Custode, Bruce Gregory, Martie Hartman, Robert Larsen, Tatiana McKinney, Helen Sawyer, Lois Bartlett Tracy; Visual Art Center, Sarasota, FL
1997 Scottish Show; Venice Art Center, Venice, FL
1997 Annual Exhibition; Florida Artist Group; Venice, FL; exhibition of "Sanctuary" (oil); Juror: Katherine Lee, Director, Virginia Museum of Fine Arts, Richmond, VA
1998 60th Annual National Exhibition of Contemporary American Paintings; Exhibition of "Sanctuary II;" The Society of the Four Arts, Palm Beach, FL
1998 48th Annual Exhibition - Florida Artist Group; Elizabeth Morse Genius Memorial Award for "Sanctuary" (oil); Juror: David C. Levy, Director, Corcoran Gallery of Art, Washington, DC; Jacksonville Museum of Contemporary Art, Jacksonville, FL
1999 One-Man Show; Wallace Fine Arts, Longboat Key, FL
1999 Exhibition; Florida Artist Group; Juror: Salvatore G. Cilella, Director, Columbia Museum of Art, Columbia, SC; with Moe Mitchell, Jeanne Norman Chase, Florence Putterman, Marjorie Dimmitt, Marjorie Dean Andruk, Lois Bartlett Tracy, Barbara Kale Harris, Mamie Harrison, Shirley Frank, Jean Grastorf, Muriel Green, others; The Art Center, St. Petersburg, FL
2000 Word & Image Exhibition; Bruce Gregory, Thornton Utz, others; Exhibition of "Newsday," "Tale of the Tape;" Selby Public Library & Sarasota Arts Council, The Sarasota Reading Festival, Friends of Selby Library, and the New College Library Association; Selby Public Library, Sarasota, FL
2000 2D/3D 2000: All-Florida Juried Exhibition; Second Place Award for "My Own Backyard;" NationsBank/Bank of America; Juried by Bonnie Clearwater of the Museum of Contemporary Art, North Miami; Alliance for the Arts, Ft. Myers, FL
2001 Summer Show - ArtsForum; Bruce Gregory, Richard Buckler, Bing Chang, Rodney Denne, Miriam Latour Shapiro, Haixia Liu, Phyllis Tracy Malinow, Rosella Mocerino, Saritha Margon, Benjamin Simon, Xiaodong Zhang; New York, NY
2002 Annual Exhibition - Florida Artist Group; Juror: Ed Wolfley, Professor Emeritus, University of Cincinnati, OH; exhibition of "In the Park" (oil); The Arts Center, St. Petersburg, FL
2002 Group Show; Bruce Gregory, Italo Botti, B.H. Erschel, Michael Schuessler; Wallace Fine Art, Longboat Key, FL
2003 Group Show (Summer 2003); Wallace Fine Art, Longboat Key, FL
2004 Group Show; Wallace Fine Art, Longboat Key, FL
2010 An Attraction to Abstraction: The Fluid World of Bruce Gregory; One-man show & retrospective; works painted in Paris, France and New York between 1949-1953; Karen Louden, curator; Albin Polasek Museum, Winter Park, FL
2017 Recent Acquisitions 2009 - 2016; curated by Janice La Motta; exhibition of "Glass Star" (oil) 1951; Woodstock Artists Association & Museum, Woodstock, NY